Reklamní sdělení
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czUrychlíme procesy ve vašem e-shopu. Ověřujte bankovní převody efektivně.
Chytrý výpishttps://chytryvypis.czAutomatizace bankovních procesů. Sloučení účtů, uživatelé a práva, rychle vyhledávání.
E-shop snadno & rychlehttps://www.websnadno.czSystém WebSnadno nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.
Naše smečka podporuje své majitele a případné zájemce o plemeno ke krmení syrovou masou, moderně nazývanou tzv BARF.
 
Hlavním dodavatelem masa a doplňků pro naši smečku je Žufrik 
http://shop.zufrikteam.cz/  
 
Každý kdo chce krmit syrovou stravou se hlavně ptá, co dělat, aby pes měl všechny potřebné látky ke zdravému životu.
Barf není alchymie, pokud člověk má snahu číst a ptát se, není to ani extra těžký způsob krmení.
 
Hlavní věc, co si musí každý člověk uvědomit je, že nejde o vyrovnanou krmnou dávku každý den ale z dlouhodobého hlediska. 
Takže není potřeba dávat vše a pořád.  Já tak 2x do roka mám období kdy doplňky dávám. Protože moje feny nejedí zeleninu ani ovoce a já chci, aby si udrželi zdraví.
Je možné žádné doplňky nedávat a i tak pes prožije klidně 14 let šťastného plnohodnotného života.
 
Kdy je ale opravdu důležité, aby zvíře mělo všeho akorát je období růstu.
U čsv to je určitě období prvního roku života. Kdy se zvíře utváří a roste.
 
Pozor, ale i na to, že zvíře se dá některými prvky předávkovat, nebo jejich nevyváženost, může způsobit potíže.
Jedná se hlavně o poměry základních prvnků v těle Ca(Vápník) : P ( Fosfor ) : Mg (Horčík)
Všeho moc i málo v tomto případě škodí. 
Takže co je potřeba je si hlídat poměr svaloviny : vnitřností. 
Přebytek kostí způsobuje zácpu. Zelenina se dá nahradit nepranými zelenými držkami
 
 
Ale když už bych měla odpovědět co mám ozkoušené a doporučuji za sebe. 
Nejsem veterinář, ani odborník. Jsem jen majitel a chovatel. A ani na postu chovatele se nepovažuju za !Všechno vím, všechno znám" , takže stejně jako vše zde na webu, je jen jeden úhel pohledu
 
 
Začneme klouby.
V ideálním případě by měla syrová strava ( svalovina, vnitřnosti, kosti) dát zvířeti vše co potřebuje k dobré tvorbě kloubu a eliminovat výskyt dysplazie. 
Já se přiznám, že jsem paranoidní a radši majitelům doporučím na začátek růstu jednu kůru Aptusu (vychází to na 90dní) pak měsíc či dva pauzu a vyměnit to za Alavisu Triple Blend ( ano je pro koně ale výborné složení).
Poté přidávat ke krmení tzv Hydrolizovaný kolagen
 
Aptus Apto flex ( cena za 500ml je kolem 650kč ) -Aptus Apto Flex pro psy je tekutá kloubní výživa pro komplexní péči o klouby. Pro léčbu a prevenci onemocnění vazů, šlach i chrupavek. Tlumí bolest kloubů, zajišťuje intenzivní výživu a ochranu pohybového aparátu.
http://pethome.cz/6040-large_default/aptus-apto-flex-vet-sirup-500ml.jpg
 
Alavis triple blend (cena za 700g od 980kč )  - Veterinární přípravek ALAVIS™ TRIPLE BLEND je určen pro regeneraci pohybového aparátu, zejména pro preventivní podávání. Obsahuje kombinaci chondroprotek­tivních látek (glukosamin sulfátu a chondroitin sulfátu) a látky MSM.
https://images.profizoo.cz/eshop-images/orig/a/l/upload_2015_11_10_14_10_12_5641ecb4ddc0a_alavis_triple_blend_pro_kone_700g.jpg
 
Hydrolyzovaný kolagen (cena za 1000g od 260kč) -  zvyšuje pevnost chrupavek, vazů, šlach. Je vhodný pro zpevnění vaziva ( poúrazové stavy )
Kolageních peptidů lze využít v nízkokalorických redukčních dietách
Kloubní výživa ( výživa kloubů je podmíněna ještě Glukosaminem )
Kolagen je účinný v boji s Osteoporózou ( OSTEOPOROSA ), či Artritidou(ARTHRITIS )Urychluje výstavbu poškozených tkání po zranění.Po hydrolyzátu kolagenu se zotavují a rychle rostou vlasy, nehty, pokožka...,
Zpevňuje kůži.
Pracovním psům a psům v zátěži je možno podávat dlouhodobě. Překročení doporučené dávky nezpůsobuje zdravotní riziko.
http://www.profichovatel.cz/fotky33123/fotos/_vyr_1217_vyr_75Hydrol--kol.jpg
 
V případě dysplazie je možné dávat i přírodní doplněk
Vápenaté MOŘSKÉ KORÁLY - YUCCA schidigera  - Směs yuccy je efektivní, přírodní řešení pro kočky a psy, kteří trpí dysplazií kyčelního kloubu, bolestmi kloubů, artritidy a záněty. Yucca je přírodní lék proti bolesti a snižuje zánět podporou produkovat své vlastní přírodní steroidy. Je také známá jako detoxikační látka pro játra,krev a trávicí soustavu. Yucca úspěšné pomáhá udržovat optimální střevní pH, snižuje riziko kolik a zlepšuje střevní mikroflóru!! Nemá vedlejší účinky.
Jedná se o 100 % rostlinný přípravek bez pojidel a barviv. Jedná se o jemně mletou, na slunci sušenou celou rostlinu, konzistence je pudrovitý prášek. Velikost 0,63 nm. Léčebné účinky yuccy jsou díky obsahu saponinů cca 13 % (rostlinná mýdla). Vhodná pro všechna domácí i hospodářská zvířata! Chuť je mírně nahořklá. Je snadno mísitelná a 98 % rozpustná.
 
Pro správné vstřebání kolagenu a Ca (vápníku) tak, aby mohl pomoct při tvorbě zdravého kloubů nebo je chránit je velmi důležitý vitamín C.
 
Ten se nachází například v citronu, stačí pokapat jídlo  např 3x do týdne.
Nebo je možné ho dodat pomocí sušených šípků.
 
Je možné koupit Šípkový prášek - 250g cena cca 160kč.
Sušený šípek je jedním z nejbohatším zdrojem přírodního vitamínu C (spolu s acerolou).
Již ve starověku se uctívala šípková růže pro své léčivé účinky. Její povzbudivé a regenerační účinky nabízely pomoc při různých onemocněních a problémech. Z květů se získávala silice a růžový olej, který se používal jako vůně do koupele a používá se dodnes, lístky sloužily jako přírodní projímadlo a lék na žaludeční problémy. Ze silic se vyráběly mýdla a parfémy.
Dnes se využívají hlavně plody šípkové růže. Jejich použití je mnohostranné - čerstvé i v sušeném stavu, vyrábějí se z nich sirupy, povidla, omáčky, přísady do kosmetiky ...mají obrovské množství vitaminu C a karotenu. Kromě těchto složek obsahují i vitamíny B1, B2, K a vitamin P, který zesiluje účinky vitamínu C. Plody šípkové růže jsou bohaté i na pektiny, třísloviny, organické kyseliny a silice. Vyrábějí se z ní projímadla, léky na zažívací poruchy, krvácející dásně, zánět močového měchýře a astenii (celkovou tělesnou slabost). Vyvažuje nedostatek vitaminu C a usnadňuje přibývání na váze. Má i povzbuzující účinky. Obsahuje (čerstvá) až 1% vitaminu C a provitaminy A (karotenoidy), dále obsahuje i taniny (prokyanidíny B1, B2, B3, B4 a katechiny), cukry, kyselinu citrónovou a jablečnou, pektin, silice, D - sorbitol, velmi účinný glykosid a vanilin. Šípky jsou i zdrojem provitamínu P. Stejně obsahují velké množství lecitinu, který ve spojení s vitamínem C a A působí na spoření využití tuků a bílkovin, které jsou potřebné pro výstavbu organismu a zdravý vývoj. Má účinky proti kornatění cév a srdečním problémům.
 
Další věc, co je velmi důležitá pro vstřebávání látek jsou Omega 3 nenasycené mastné kyseliny

Zlepšená regenerace, prevence před civilizačními chorobami, protizánětlivé účinky, podpora růstu svalů , ochrana srdečního svalu, zlepšené odbourávání tuků. 

V přirozené formě se nachází hlavně v mořských rybách, dobrý poměr má losos nebo pstruh jezerní, dále lze využít tuňáka, makrelu či sardinky. Dále se nachází v lněném semínku.
Pokud pes nejí ryby, lze použít lososový olej nebo olej lněný.
Je důležité ale zvolit olej kvalitní.
Cena se pohybuje kolem 1litru za 200kč za lososový olej
Lněný olej je dražší, tam je 1litr za 300kč
 
Je možné použít i lněné semínko, které je nutné ale poškodit, tzn ideálně rozemlít na prášek.
Cena je za 500g kolem 50kč
 
 
Další možné užitečné oleje:
 
Kokosový olej (cena za 500ml je cca 400kč) - Kokosový olej je od nepaměti ceněn pro své blahodárné působení na organismus i pro své všestranné využití.Jako jeden z mála olejů rostlinného původu patří mezi přirozeně saturované oleje. Tyto přirozeně nasycené tuky v kokosovém oleji mají úžasně příznivé působení na zdraví: Podporují zdraví srdce, dobrý stav imunitního systému, přispívají k dobrému stavu imunitního systému
http://4.bp.blogspot.com/_ZVzz0qAThIc/TF3TvSzD2GI/AAAAAAAAACE/Fn0QP4n_RiI/s1600/PURITY+VISION+BIO+Kokosovy+olej+300+ml+sklo.jpgOSTROPESTŘECový olej ( cena za 0,5 l za 180kč )-
Ostropestřcový olej obsahuje kolem 60% kyseliny linolové, která patří do skupiny esenciálních - polynenasycenných mastných kyselin (PUFA), kterých mají koně ve své výživě málo a je nutná pro správný metabolismus. Kyselina linolová redukuje nadměrné zásoby tuku a zvyšuje podíl aktivní svalové hmoty. Zvyšuje rychlost metabolismu. Stabilizuje krevní hladinu cukru, má silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti Má pozitivní vliv na srst, kůži, kopyta. Nejznámější a nejdůležitější je využití jeho hepatoprotektivní funkce (ochrana jater).
http://shop.zufrikteam.cz/images/stories/virtuemart/product/ostropest%C5%99ecov%C3%BD-olej.jpg
V potravě je také důležité mít vitamíny B
Ty můžeme do jídla přidat ve formě pivovarských kvasnic nebo pod názvem pangamin
- Pivovarské kvasnice jsou vysoce vyváženou potravou, která má vynikající koncentraci všech vitaminů řady B. Obsahují dvacetkrát více vitaminů B1 a B2 než játra, dále obsahují všechny esenciální aminokyseliny ve vyváženém poměru, minerály a stopové prvky. Pivovarské kvasnice jsou velice výhodným doplňkem výživy, protože můžou nahradit velmi nákladné vitaminové preparáty a obsahují dvojnásobně velký obsah bílkovin než v mase.
co obsahují:
Vitamíny - B1, B2, B6, B12, kyselina pantotenová, pangamová a listová, niacin, biotin, cholin.
Minerální látky - vápník, fosfor, draslík, hořčík.
Stopové prvky - železo, měď, zinek, mangan.
Bílkoviny - esenciální aminokyseliny.
 
 
Každé tělo potřebuje i mineráli. 
Je možné je doplnit sladkovodními nebo mořskými řasami.
 
Spirulina - Přes 20 let vědci zjišťují proč je Spirulina tak účinná pro zdraví zvířat a lidí. Byly publikovány stovky studií, které prokazují, že jedinečné fytonutrienty a extrakty spiruliny podporují imunitní systém, jsou prevencí mnohých onemocnění a zlepšují celkový zdravotní stav organismu. Tato mikrořasa je bohatá na rostlinné bílkoviny, betakarotén, železo, vitamín B12 a vzácnou esenciální mastnou kyselinu GLA. Spirulina nabízí pozoruhodnou škálu vitamínů, minerálů a živin.
 1. Spirulina má protivirový účinek
 2. Redukuje cholesterol
 3. Snižuje krevní vysoký tlak
 4. Pomáhá při cukrovce
 5. Dodává potřebné minerály, vitamíny a živiny
 6. Podporuje krvetvorbu
 7. Zvyšuje imunitu organismu
 8. Je prevencí chudokrevnosti
 9. Podporuje detoxikaci ledvin
 10. Zlepšuje střevní mikroflóru
 11. Pomáhá při nedostatečné výživě organismu
 12. Chrání buňky před radiací

 Obsahuje významné množství betakarotenu, enzymy glutation a superoxi. Je bohatým zdrojem vitamínů, minerálních látek, chlorofylu, fykocyaninu a enzymů. Je nejbohatším přírodním zdrojem vitaminu B12.Tato mikrořasa je bohatá na rostlinné maximálně vstřebatelné bílkoviny, betakarotén, chelátové železo (58x více než špenát), vitamín B12 a vzácnou esenciální mastnou kyselinu GLA. Spirulina nabízí celou škálu vitamínů, minerálů a živin. Přímým způsobem posiluje imunitu organizmu a regenerační schopnosti obzvláště při jeho oslabení. Je bohatým zdrojem chlorofylu, který má výrazné detoxikační vlastnosti. Spirulina nebo-li také modrá řasa, je mikrořasa která roste v semibrakických vodách, tedy v místech kolem rovníku v oblastech kde se mísí sladká voda z řek ze slanou vodou oceánů.

http://shop.zufrikteam.cz/images/stories/virtuemart/product/spirulina4.jpg

Kelpa - Mořské řasy - je to přírodní doplněk výživy z mořských řas Ascophyllum nodosum z pobřeží Norska.
 Mořské řasy obsahují mnohé minerální látky a stopové prvky (také jod a selen), které v potravinách z vnitrozemí chybí. Kromě přirozeného doplnění výživy s výhodou lepšího trávení mají mořské řasy pozitivní vliv na pokožku, pigmentaci, zdraví a krásu srsti.
 Vysoký obsah přírodního jodu optimalizuje funkce štítné žlázy a brzdí vznik zubního kazu. Mořské řasy používáme také jako zdravé koření v člověčí, psí, stejně jako v kočičí kuchyni.

http://shop.zufrikteam.cz/images/stories/virtuemart/product/kelpa.jpg
 
Skvělá  bylina, která obsahuje spousty vitamínu je kurkuma
Kurkuma patří mezi přírodní antibiotika s protibakteriálním a protivirovým účinkem. Kurkuma podporuje funkci vnitřních orgánů, povzbuzuje trávení a pročišťuje krev.
Blahodárných účinků kurkumy je mnoho: protirakovinné, protizánětlivé, antibiotické, dezinfekční, snižuje cholesterol, pomáhá při nachlazení, jaterních a žaludečních potížích, při nechutenství, proti nadýmání, při jaterních otížích doporučujeme smíchat se zázvorem.
Živiny:
 vitamín A, vitamín B3, vitamín K, vitamín C, vitamín E, kyselina listová, vápník, železo, mangan, hořčík, fosfor, draslík, zinek
http://files.imagodiagnostika.webnode.sk/200000177-17254181f3/kurkuma.jpg


Pokud pes nejí zeleninu, hlavně saláty. Je dobré doplňovat kyselinu listovou a to hlavně v období březosti a kojení u fen.
je ve vodě rozpustný vitamín ze skupiny B-komplexu (B9).
 Je nezbytný pro syntézu nukleových kyselin, při krvetvorbě a zvláštní význam má pro normální růst a vývoj plodu při březosti feny
 
Existuje i možnost koupit doplňkové směsi. Kde by mělo být dle složení vše co je potřeba.
 

ROBORAN pro psy - Doplňek biologicky účinných látek, určený pro psy krmené tradičním způsobem. Obsahuje vitamíny, minerální látky a látky specificky účinné, které mají příznivý vliv na růst a zdravotní stav psů. Jeho součástí je chuťový doplněk pro který jej psi rádi přijímají.
Složení: Uhličitan vápenatý, pšeničná mouka krmná, hydrogenfosforečnan vápenatý, vitamín A, D, E, K3, B1, B2, B6, B12, niacin, vitamíny - pantothenan vápenatý, cholinchlorid, stopové prvky - železo, zinek, měď, mangan, kobalt, jód, zchutňující látky.

 


Fit BARF Mineral 
 - cdVet Fit-BARF Mineral je sypký doplněk výživy, který dodává vápník a zajišťuje široké základní zaopatření organismu v oblasti, minerálních látek, stopových prvků a vitamínů.
Zaopatření vápníkem hraje ve výživě psů a koček důležitou roli - můžeme jej dosáhnout krmením dostatečného množství syrových masitých kostí, nebo mletými skořápkami z vajec. cdVet Fit-BARF Mineral obsahuje také vaječné skořápky, které jsou dobrým zdrojem přirozeného živočišného vápníku a tím zaopatřuje organismus při syrové výživě BARF když podáváme málo syrových kostí. Další zdroje 100% přírodních minerálních látek a stopových prvků tvoří v tomto doplňku výživy mořské řasy, kvasnice a výtažky z hroznových jader, které jsou bohaté na přírodní, lehce dostupné mikrovýživné látky. Doplňováním vápníku, ostatních minerálních látek, stopových prvků a vitamínů podporuje cdVetFit-BARF Mineral fyziologické funkce všech orgánů a procesy látkové výměny což přispívá k udržení nebo obnově zdraví.

Fit BARF Sensitive- cdVet Fit-BARF Sensitive je přírodní doplněk výživy ze zeleniny (topinambur, řepa, mrkev), ze semínek lnu a černuchy damašské, z kvasnic, klíčků a z cdVet bylin (kopřiva, bříza, ostropestřec, smetanka), který optimálně doplňuje každý druh výživy (hotová, syrová, vařená) o vitamíny skupin A,E,B, esenciální mastné kyseliny a o balastní látky (důležité pro kondici a očistu střev).

Složeni: Topinambur hlíznatý, červená řepa, mrkev (karotka), lněná semínka, pivovarské kvasnice, semena z černuchy damašské, sladové klíčky, směs cdVet bylin: kopřiva (listy), bříza (listy), ostropestřec mariánský (listy), listy a kořeny ze smetanky lékařské (pampeliška).
 


Micro Mineral 
- Obzvláště bylinná směs cdVet receptury a obsažené přírodní B-vitamíny, biotin, kalcium a jod významně podporují dobré trávení. Kromě deficitů z přírodě vzdálené nebo jednostranné výživy (často jen extrudovaná krmiva) vyrovnává cdVet Micro Mineral také varovně stoupající nedostatek vitamínů, minerálních látek a stopových prvků, které chybí v potravinovém řetězci z důvodu vyčerpané zemědělské půdy, genové manipulace plodin a nepřírodní výživy hospodářských zvířat. Proto jako doplněk výživy přidáváme cdVet Micro Mineral k hotovým krmivům (suchá, konzervy, kapsičky), k vařené stravě a také k syrové výživě BARF.
Doplněk výživy cdVet Micro Mineral neobsahuje žádné syntetické přidané látky(umělé vitamíny, umělé minerální látky, plniva, konzervanty apod.). Je smícháním zhotoven pouze jen z čistě přírodních komponentů. Proto nemá žádné vedlejší účinky, nezpůsobuje resistence a nehrozí nebezpečí z jeho nechtěného předávkování.
Složení cdVet Micro Mineralu:Zvápenatělé mořské řasy, hnědé chaluhy, sladové klíčky (vitamíny B1, B6, E), pivovarské kvasnice, extrakt z jader hroznového vína (vitamín E), bylinná směs cdVetreceptury.
Vápník z vodních řas a hnědé chaluhy
Zvápenatělé mořské řasy jsou zdroj vápníku a spolu s hnědými chaluhami (zdroj sodných, draselných, hořečnatých a vápenatých solí) dodávají organismu ve velmi širokém spektru stopové prvky a minerální látky jako například: biotin, kalcium, mangan, jod, molybden, zinek, měď, selen, algináty a jiné.
Pivovarské kvasnice
Pivovarské kvasnice optimálně zaopatřují organismus B-vitamíny (B1, B2, B5, B6, H, K, PP) a biotinem (vitamín H), které významně podporují dobré trávení a dodávají mnoho dalších stopových prvků. 

 
selzink plus 
podporuje přirozenou obrany schopnost orgnaismu. Je na poruchy imunity

Selen
Zinek
Vitamin C
Vitamin E
Vitamin K

 

Vitaminy rozpustné v tucích

(retinol, axeroftol)

 Zdroj

mléčný tuk, vaječný žloutek, játra, maso, v plodech a barevné zelenině jako provitamín (mrkev, pomeranč, brokolice, špenát)

Funkce

nezbytný pro tvorbu barviv na sítnici, podílí se na syntéze bílkovin v kůži a sliznicích

Hypervitaminóza

toxická, praskání a krvácení dásní, podrážděnost, poruchy vývoje plodu

Avitaminóza

šeroslepost, noční slepota, rohovatění kůže a sliznic, ucpávání vývodů žlázami, poškození skloviny a zuboviny


(antirachitický)

Zdroj

rybí tuk, kvasnice, vejce, mléko, vlastní tvorba v kůži za přítomnosti UV záření

Funkce

řídí metabolismus (vstřebávání) Ca a P v těle

Hypervitaminóza

 odvápnění měkkých tkání, narušení růstu, poškození ledvin

Avitaminóza

 způsobuje rachitidu (křivici), odvápňování kostí, měknutí kostí

 

(tokoferol)

Zdroj

 rostlinné oleje, živočišné tuky, obilné klíčky

Funkce

 antioxidant, zamezuje hromadění škodlivých látek, pozitivní vliv na pohl. žlázy a správný průběh vývoj plodu

Hypervitaminóza

 žaludeční potíže, průjmy

Avitaminóza

 některé gestační poruchy

 


(antihemorrhagický)

Zdroj

 listová zelenina, kvasnice, tvořen ve střevech činností mikroorganismů (Bakterium coli)

 Funkce

 důležitý pro srážení krve, mineralizaci kostí

Hypervitaminóza

0

 Avitaminóza

zvýšená krvácivost, krvácení do tělních dutin

 
Vitaminy rozpustné ve vodě

 • Komplex vitaminů B - význam má B1, B2, B6, B12, H a PP faktor. Význam vitaminů B je vztah k látkové výměně ve svalech a nervové tkáni a ke krvetvorbě.

 

 

B1 (thiamin, aneurin)

Zdroj

obiloviny (hlavně klíčky), kvasnice, játra, srdce, ledviny a libové vepřové maso

Funkce

Ovlivňuje metabolismus cukrů v CNS a ve svalech

Hypervitaminóza

Avitaminóza

zvýšená únava, sklon ke křečím svalstva, zánět nervů

 

B2 (riboflavin, laktoflavin)

Zdroj

mléko, zelenina, kvasnice, játra, srdce a ledviny

Funkce

zasahuje do buněčného dýchání

Hypervitaminóza

Avitaminóza

poruchy ústní sliznice


B3 (kys. nikotinová, vitamin PP, niacin)

 Zdroj

 játra, ledviny, maso, kvasnice, houby

Funkce

 klíčová pro syntézu RNA, DNA a bílkovin

Hypervitaminóza 

Avitaminóza

zánět nervů, duševní poruchy, záněty sliznic a kůže, těžké průjmy

 


B5(kys. pantotenová)

 Zdroj

játra, kvasnice, hrách, maso, ryby, mléko, vejce

Funkce

účast v oxidoreduktázách, umožňuje syntézu bílkovin, slouží jako koenzym A

Hypervitaminóza

0

Avitaminóza

různé degenerace

 

 

B6 (pyridoxin)

Zdroj

mléko, kvasnice, obilné klíčky, maso, luštěniny

Funkce

podporje účinek vitaminu B1 a B2

Hypervitaminóza

Avitaminóza

pomalé hojení zánětů, zhoršená regenerace sliznic

 

B9 (kys. listová, kys. folová)

 Zdroj

listové zeleniny, játra

Funkce

ovlivňuje metabolismus aminokyselin, klíčová pro tvorbu červených krvinek

Hypervitaminóza

Avitaminóza  chudokrevnost

 

B12 (kobalamin)

Zdroj

játra, maso, činností bakterií

Funkce

 klíčový pro krvetvorbu

Hypervitaminóza

Avitaminóza

perniciosní anémie

 

C (kys. askorbová) 

Zdroj

 syrové ovoce, zelenina

Funkce

 katalyzuje oxidaci živin, udržuje dobrý stav vaziva a chrupavek, podporuje tvorbu protilátek

Hypervitaminóza

Avitaminóza

únava, snížená odolnost proti nakažlivým chorobám, krvácení, vypadávání zubů

  

H (biotin, B7)

Zdroj

 kvasnice, játra, ledviny

Funkce

podporuje růst a dělení všech živočišných buněk

Hypervitaminóza

 Avitaminóza

záněty kůže, atrofie, papil jazyka, únavnost, deprese, svalové bolesti, nechutenství